Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Czy zastanawiałeś się ile kosztuje wyprawienie wymarzonych Świąt?

Raport firmy Deloitte

Dwudziesty raz z rzędu firma doradcza Deloitte przeprowadziła badania konsumenckie związane z wydatkami, jakie obywatele wybranych krajów europejskich planują przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych ze zorganizowaniem Świąt Bożego Narodzenia. Ankietę przeprowadzono w październiku wśród ponad 7,3 tys. respondentów między 18 a 65 rokiem życia z 10 krajów, w tym z Polski.

Średnio wydamy 882 zł

W tym roku Polacy zamierzają wydać o 2% więcej niż w zeszłym. Średnia kwota planowanych wydatków świątecznych to 882 zł. Uwzględniając szczegóły:

– na prezenty chcemy wydać ok. 451 zł,

– na jedzenie – 342 zł,

– spotkania towarzyskie będą nas kosztować tylko 89 zł.

Europa wydaje więcej

W porównaniu do obywateli innych krajów europejskich, takich jak Niemcy, Belgia, Hiszpania, Holandia czy Wielka Brytania, Polacy wydadzą na Święta najmniej. Holendrzy zadeklarowali, że wydadzą 240 euro (1012,80 zł), a Brytyjczycy aż 550 euro (2321 zł). Należy jednak pamiętać o wyraźnych różnicach w PKB danych krajów, różnicach w wysokości zarobków czy tradycji.

Sklepy internetowe rosną w siłę

Raport Deloitte wykazał również, że w tym roku Polacy planują wydać aż 42% wszystkich zaplanowanych środków finansowych w sklepach internetowych. Co ciekawe, w e-commerce chcemy kupować tylko i wyłącznie multimedia. Jeśli chodzi o kosmetyki, perfumy czy książki – wolimy wybrać się do lokalnego sklepu.

Jakie prezenty chcemy dostać w tym roku?

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, Polacy chcą dostać głównie kosmetyki i perfumy. Na drugim miejscu znajdują się książki i słodycze. Pieniądze w kopercie nie są już tak pożądane jak w roku 2014, 2015 czy chociażby poprzednim.

Sprawa wygląda podobnie w przypadku pomysłów na prezenty dla bliskich. Ponownie wygrywają kosmetyki oraz perfumy, na drugim miejscu uplasowały się książki, zaś na trzecim… suplementy diety.

Kiedy robimy świąteczne zakupy?

Jeśli chodzi o okres kupowania prezentów, proporcje są dość równo podzielone. W obecnym roku 23% polskich badanych zaplanowało kupowanie prezentów w listopadzie, 39% zakupy robi na początku grudnia, zaś 21% wybiera się do sklepu tuż przed Świętami.