Zadłużenie to niezbyt komfortowa sytuacja finansowa. Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdy do drzwi wciąż puka komornik, a w skrzynce zalega sterta monitów. Niestety, przysłowiowy „nóż na gardle” odczuwa już ponad 1.5 mln Polaków (wg raportu Business Insider z maja 2017). Oto lista najpopularniejszych błędów, które doprowadzają do zadłużenia.

Błąd 1 – nie masz nic „na czarną godzinę”

Brak tzw. „poduszki finansowej” powoduje, że nie mamy żadnego zabezpieczenia w nagłych przypadkach. Warto co miesiąc odkładać chociaż niewielką sumę na wszelki wypadek, aby w razie utraty finansowego gruntu pod nogami móc chociaż w części utrzymać płynność finansową.

Błąd 2 –  nie próbowałeś skontaktować się bankiem/parabankiem

Masz przejściowe kłopoty finansowe i nie możesz zapłacić raty kredytu bądź pożyczki? Skontaktuj się z instytucją, u której się zapożyczyłeś. Poproś o warunki renegocjacji umowy. Instytucja może przystać na proponowane rozwiązania, co pozwoli na uniknięcie procederu wpisu do bazy BIG.

Błąd 3 – „nie zaciskasz pasa”

Jeśli – wiedząc o stanie swojego zadłużenia – nie starasz się bardziej niż zwykle kontrolować swoich wydatków, popadniesz w coraz większe długi, z których ciężko będzie się wydostać. Staraj się monitorować wszystkie rozchody i nie kupuj niepotrzebnych rzeczy. Ogranicz się tylko do tego, co niezbędne do życia. Pamiętaj – im szybciej zaczniesz robić wszystko, co konieczne, aby wyjść z długów, tym szybciej z nich wyjdziesz.

Błąd 4 – nie skorzystałeś z ułatwień

Jeśli masz wiele kredytów lub pożyczek naraz, możesz połączyć je w jedno zobowiązanie. Z pomocą przychodzi konsolidacja kredytu. Więcej o mechanizmach tego procesu poczytasz tutaj:

http://loanme.pl/2017/12/co-jest-konsolidacja-kredytu-czy-takie-rozwiazanie-sie-oplaca/

Błąd 5 – myślisz, ze jesteś bezpieczny

Spłaciłeś jedno ze zobowiązań i czujesz się bezpieczny? Pamiętaj – nawet jeśli wyszedłeś z długu, życie potrafi być nieprzewidywalne. Utrata pracy, choroba a może po prostu nieszczęśliwe okoliczności? Nigdy nie wiadomo co się zdarzy. Warto poświęcić kilka dni na planowanie domowego budżetu i nauczyć się postępować zgodnie z ustalonymi zasadami. Pozwoli to utrzymać płynność finansową.

Pamiętaj, że każda czynność powtórzona staje się nawykiem. Staraj się nie powtarzać złych nawyków związanych z finansami i unikaj błędów typowych dla osób zadłużonych.