Dla większości osób dużo łatwiejsze i przyjemniejsze jest realizowanie swoich potrzeb i marzeń, a więc wyliczanie rzeczy, które zamierzają nabyć, składanie wniosku o pożyczkę oraz – rzecz jasna – sam moment zakupu, niż późniejsze planowanie spłaty rat. Jeżeli podobnie jest u Ciebie i szukasz pomysłu, który pozwoliłby Ci sprawnie uregulować swoje zobowiązania, to poniższy artykuł jest napisany specjalnie dla Ciebie. Podane w nim sposoby pomogą lepiej panować nad swoimi finansami i pewniej spłacać raty.

#1 Planowanie wydatków

Jeżeli zastanawiasz się nad zaciągnięciem pożyczki na okres 4 miesięcy, to w pierwszej kolejności oszacuj koszta, jakie musisz ponieść w tym czasie. Niech będą to zarówno stałe wydatki, m.in. czynsz, rachunki, dotychczasowe raty, ubezpieczenia oraz abonamenty, jak i zmienne. Te drugie różnią się w poszczególnych miesiącach, a związane są np. z sezonem grzewczym, wizytami u stomatologa czy obecnością na komuniach, weselach itp. Po opracowaniu takiego zestawienia od razu zobaczysz, czy będziesz w stanie bez problemu pokryć wysokość raty wnioskowanej pożyczki. Co zrobić, jeżeli kwota okaże się za wysoka? Warto wówczas zmienić swój budżet – zaoszczędzić pewną pulę środków lub znaleźć dodatkowe źródło przychodu.

#2 Proste sposoby na ograniczenie kosztów

Gdy wysokość raty okazuje się za duża w stosunku do Twoich aktualnych możliwości, skorzystaj z podstawowych sposobów na zmniejszenie ponoszonych wydatków. Od czego zacząć? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

  • Planowanie wydatków. Na początku miesiąca zrób rozpiskę, w której uwzględnisz, wspomniane wcześniej, stałe opłaty. Oblicz, ile w przybliżeniu potrzebujesz m.in. na jedzenie, benzynę, ubrania czy kosmetyki. Jeżeli podejdziesz do tego starannie, o wiele łatwiej będzie Ci zyskać kontrolę nad wydatkami. Przestaniesz wpadać w „pułapki” specjalistów od reklamy, zachęcających do kupna produktów, które nie są Ci wcale potrzebne.
  • Korzystanie z programów lojalnościowych. Niemal każda większa sieć handlowa oferuje programy, dzięki którym jej klienci mogą zaoszczędzić. Kupując w ten sposób możesz ograniczyć koszty niektórych zakupów nawet o 10-15 %. Zaoszczędzone środki przydadzą się do terminowego spłacania rat.
  • Koncentracja na celu. Nie osiadaj na laurach po pierwszych sukcesach. Pamiętaj, że po opłaceniu pierwszej raty pożyczki nadal masz do spłacenia kolejne 3 raty. Możesz włożyć do portfela małą karteczkę – gdy pojawi się pokusa kupienia czegoś, co nie jest Ci niezbędnie potrzebne, przypomni ona o Twoim celu, jakim jest terminowa spłata pożyczki.
  • Odłożenie przyjemności. W kinach właśnie grają nowy hit? A może na DVD ukazał się film, który planujesz obejrzeć od dawna? Pamiętaj, że takie drobne przyjemności możesz sprawić sobie również za miesiąc czy dwa. Po terminowym uregulowaniu swoich zobowiązań.

#3 Jak można dodatkowo zarobić „po godzinach”?

Jeśli dostrzegasz, że wysokość rat przewyższa Twoje aktualne możliwości, nie załamuj się. Zacznij szukać sposobów na to, by dostarczyć do budżetu dodatkowe środki. Szybko okaże się, że poświęcając niewiele czasu zarobisz kwotę pozwalającą na terminową spłatę Twojej pożyczki w każdym z kolejnych miesięcy. Poniżej kilka przykładów zajęć dodatkowych.

  • Copywriting. W wielu firmach poszukiwane są osoby, które przygotują treści na strony internetowe. Poświęcając kilka godzin tygodniowo, możesz w ten sposób zarobić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca. Trzeba tylko dotrzymywać umówionych terminów realizacji prac.
  • Praca sezonowa. Niektóre miesiące wręcz obfitują w ciekawe zlecenia, dające możliwość atrakcyjnego zarobku. Będzie to m.in. rolnictwo lub branża turystyczna, a także budowlana. Do tej ostatniej nie musisz posiadać fachowych umiejętności – wiele ekip poszukuje też pomocników dla specjalistów.
  • Dorywcza opieka nad dziećmi. Do tej pracy trzeba mieć specjalne predyspozycje i doświadczenie. Jeżeli jednak sprawdzisz się, to Twoje usługi szybko zostaną polecone kolejnym klientom. Wkrótce może okazać się, że zainteresowanych jest więcej niż miejsc w Twoim grafiku.

Wymienione w artykule sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy lub znalezienie dodatkowego zarobku to tylko nieliczne przykłady działań, które można podjąć, aby spłacić zobowiązanie finansowe. Jeżeli przychodzą Ci do głowy inne pomysły, które już wcześniej sprawdziłeś – możesz bez wahania je wykorzystać! Pamiętaj, że terminowa spłata zobowiązań buduje Twoją pozytywną historię kredytową, dzięki czemu łatwiej Ci będzie uzyskać kolejną pożyczkę.