Pojęcie wolności finansowej jest definiowane przez wielu ekspertów zajmujących się inwestowaniem czy coachingiem. Wspólnymi przymiotami wszystkich definicji są przede wszystkim – brak konieczności podjęcia pracy czy swobodne operowanie własnymi środkami bez konieczności polegania na innych.

Na jednym z popularnych blogów dotyczących oszczędności czytamy:
„Wolność Finansowa to pewien etap w Twoim życiu, gdy nie musisz już pracować aby się utrzymać.”

Z kolei Adam Grzesiak na stronie natemat.pl przytacza słowa biznesmena T. Harv Eker’a:
„Wolność Finansowa to prowadzenie wymarzonego stylu życia bez konieczności pracy i polegania na kimkolwiek”
Definicja pojęcia jest bardzo atrakcyjna i na pewno niejedna osoba chciałaby dotrzeć do podobnego etapu w swoim życiu. Co zrobić, aby „wyruszyć” w kierunku wymarzonej wolności?

Nie trzeba zarabiać milionów, aby dojść do wolności finansowej

Błędnym przekonaniem jest, że aby osiągnąć wolność finansową należy zarabiać bardzo dużo. Jak przekonują eksperci – jest ona wynikiem przede wszystkim wytrwałości i dobrego planu. Wiele osób zarabiających 2500 zł miesięcznie poprzez lata systematycznego działania może teraz cieszyć się całkowitą swobodą finansową bez konieczności podejmowania pracy etatowej. Podejmij poniższe kroki, aby wdrożyć cele w życie!

Krok 1 – wylicz swoją wartość netto

Twoja wartość netto to kwota, która Ci zostaje na własne wydatki po odjęciu kosztów, które pokrywają opłaty za mieszkanie, rachunki za wodę, prąd, ogrzewanie czy telefon. Od kwoty, która Ci zostaje odejmij również wydatki spożywcze. To, co zostaje postaraj się odłożyć na poczet swojej przyszłej wolności finansowej.

Krok 2 – ustanów limit

Określ konkretną kwotę, która będzie Cię satysfakcjonować i zapewni poziom życia, o którym marzysz. Ustanowienie takiego limitu „wolnościowego” pozwoli Ci zobrazować liczbę, do której dążysz – może to być kwota 5000 zł lub 50.000 zł miesięcznie. Oczywiście w przypadku tej drugiej – osiągniecie celu będzie trudniejsze i długotrwałe.

Krok 3 – broń się przed pokusami

Wolność finansowa to nie tylko możliwości, ale także wyrzeczenia. Jeśli decydujesz się na rezygnację z pracy zawodowej i otrzymywanie dochodów z innych źródeł, musisz niejako „walczyć” z własnymi pokusami podniesienia standardu życia. Jeśli widzimy, że na nasze konto wpływają spore sumy, mamy chęć sprawić, aby były one coraz wyższe i wyższe… To samo tyczy się wydatków. Określ swoje rzeczywiste potrzeby i pamiętaj, że wolność finansowa to też umiejętne gospodarowanie pieniędzmi. Nie wydawaj więcej, niż jesteś w stanie zarobić.

Krok 4 – dochód pasywny

Według Wikipedii:
„Dochód pasywny oznacza dochód bez stałego angażowania własnej pracy. Osoby osiągające dochód pasywny bez wkładu własnej pracy nazywamy rentierami. Dochód pasywny otrzymywany jest wtedy, gdy raz wykonana praca (akcja, działanie) przynosi zyski przez określony czas.”

Z powyższej definicji wynika, iż dochodem pasywnym może być np. kupno nieruchomości i zyski z wynajmu mieszkania, napisanie książki i otrzymywanie wynagrodzeń z tantiemów autorskich, grunty lub franczyza. Pamiętaj, aby każde przedsięwzięcie było poparte odpowiednią wiedzą bądź konsultacjami ze specjalistą w danej dziedzinie. Nieudane inwestycje mogą przysporzyć wielu problemów.

Wolność finansowa w skrócie:
1. Określ jak możesz zarabiać – uczciwie podejdź do swoich umiejętności i talentów. 
2. Zdobądź odpowiednią wiedzę lub skonsultuj się ze specjalistą. 
3. Wyznacz swój cel.
4. Wyznacz własną wartość netto i limit miesięcznych wydatków.
5. Bądź konsekwentny!