Lokaty bankowe są bardzo powszechne w dzisiejszym świecie finansów. Jest to produkt inwestycyjny, który można nazwać „pożyczką dla banku”. Wyjaśniając – my wpłacamy środki na konto, dając bankowi gwarancję, że nie wypłacimy ich w przeciągu ustalonego okresu czasu. W zamian bank oferuje nam odsetki, na których zarabiamy. Dzięki lokatom, banki mają do dyspozycji środki finansujące akcje kredytowe.

Definicja lokaty
„Lokata bankowa, nazywana również depozytem bankowym to produkt inwestycyjny oferowany przez banki i instytucje finansowe. Lokata ma na celu pozyskanie kapitału dla banku, który jest z kolei wykorzystywany do udzialania kredytów. Lokatę bankową można traktować jako pożyczkę klienta dla banku w zamian za odsetki.”
(Źródło: czasnafinanse.pl)

Jak działa lokata?
Lokata opiera się na prostym mechanizmie, który polega na przechowaniu inaczej „zamrożeniu” naszych pieniędzy w banku w zamian za odsetki, które bank nam dolicza w okresie depozytowym. Oczywiście wszystko zależy od konkretnych zapisów umowy między Klientem a instytucją bankową, w której zawieramy szczegóły „współpracy”, wysokość odsetek oraz termin wypłacenia pieniędzy (wtedy otrzymujemy „zamrożoną kwotę” z doliczonymi odsetkami).

Typy lokat
Lokaty dzielą się na odnawialne i nieodnawialne. Lokaty odnawialne są to lokaty, które po upływie pierwszego okresu umownego, „przedłużają się” na kolejny. Należy jednak uważać, gdyż lokaty te nie są odnawiane na tych samych warunkach, które były ustalane na samym początku. Zazwyczaj są to warunki dużo gorsze dla klienta – warto więc mieć tę sprawę na uwadze i dopilnować procederu.
Lokaty nieodnawialne – jak sama nazwa wskazuje – nie odnawiają się, czyli po opływie okresu umownego środki finansowe wraz z doliczonymi odsetkami są przekazywane na konto klienta lub wypłacane w placówce banku.

Czy lokata się opłaca?
Nasz zysk z lokaty zależy od wielu czynników – oprocentowania w skali roku, ilości wpłaconych pieniędzy czy okresu czasu, na jaki „deponujemy” środki oraz oczywiście od kapitalizacji odsetek. Dobrze dobrana lokata zawsze się opłaca, jednak czy oprocentowanie pozwoli nam na „zarabianie” na odsetkach? Kiedyś banki oferowały ok. 9 % oprocentowanie w skali roku. W tym roku najbardziej hojne banki oferują od 3% do 4% w skali roku. Dodatkowo warto zastanowić się nad częstotliwością kapitalizacji czyli „dopisywania” odsetek – wszystko zależy od tego jaką opcję wybierze klient – można się zdecydować na tygodniową, miesięczną lub roczną kapitalizację, można również samodzielnie wybrać okres czasu, po którym odsetki zostaną doliczone. Warto pamiętać, że im częściej, tym lepiej.

Jak pisze portal „czasnafinanse.pl”:
„Lokata się opłaca, kiedy klient banku nie podejmuje decyzji o wypłacie środków pieniężnych z konta przed końcem terminu lokaty. W przeciwnym wypadku – ponosi tego konsekwencje. Utracenie części lub całości odsetek może spotkać klienta, który przedwcześnie wypłaci pieniądze z lokaty. To zabezpieczenie przed zbyt pochopną wypłatą kapitału. Dlatego przy wyborze lokaty terminowej należy sobie uświadomić, że na dany okres zamraża się swoje pieniądze – dostęp do kapitału zostaje ograniczony po to, aby został z niego wypracowany opłacalny zysk.”