Szukasz dobrych alternatyw na ulokowanie pieniędzy? Zainwestuj w konto oszczędnościowe! Nie uważasz, że w dzisiejszym świecie pieniądze powinny na siebie zarabiać? Oczywiście jest wielu zwolenników odkładania pieniędzy w tzw. „skarpetę”, jednak wtedy nie możemy powiedzieć, że pieniądze są zainwestowane. Oszczędności lokowane na koncie oszczędnościowym pozwalają zarobić na odsetkach i pomagają dobrze zarządzać budżetem domowym.

Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto lub inaczej rachunek oszczędnościowy to „rodzaj rachunku bankowego przeznaczonego dla osób fizycznych. Rachunek oszczędnościowy ułatwia gromadzenie oszczędności – zazwyczaj środki zgromadzone na rachunku są wyżej oprocentowane niż na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych.”

(źródło: Wikipedia)

Zalety konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe ma jedną podstawową zaletę, która bije na głowę pozostałe konta – jest oprocentowane, czyli pieniądze, które widnieją na koncie oszczędnościowym zarabiają same na siebie. Oprocentowanie zazwyczaj wynosi 2-3% w skali roku, podobnie do lokat. Ponadto, taki rachunek można łatwo założyć. Sporo banków pozwala złożyć wniosek o konto przez Internet lub telefon. Pieniądze złożone na koncie można w każdej chwili przelać na dany rachunek, czyli zapewniony jest swobodny dostęp do środków niemal przez cały czas. Jeśli zdecydujesz się zamknąć konto – nie tracisz odsetek (tak jak w przypadku zamykania lokaty). Można również zlecić stałą operację przelewu środków z Twojego konta osobistego na konto oszczędnościowe każdego miesiąca – nie ma w tym względzie ograniczeń (jedynym ograniczeniem jest możliwość wykonania DARMOWEGO przelewu z konta oszczędnościowego na inny rachunek raz lub dwa razy dziennie, za pozostałe trzeba płacić od 5 zł w górę).

Portal metafinanse.pl o innych zaletach kont oszczędnościowych:

„Zmienne oprocentowanie. Dzięki temu nigdy nie jesteśmy w tyle za rynkiem. Z jednej strony oznacza to, że gdy stopy procentowe spadają, to spada też nasze oprocentowanie. Z drugiej strony, gdy stopy rosną, to oprocentowanie konta również wzrasta niedługo potem. W odróżnieniu od lokat, tu nie „zakładamy się” z bankiem, że stopy procentowe nie zmienią się na naszą niekorzyść np. przez najbliższy rok.

Bezpieczeństwo. Środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na takich samych zasadach, jak w przypadku „zwykłych” kont i depozytów bankowych.

Ochrona oszczędności przed inflacją. Na rynku bankowym bardzo łatwo jest znaleźć konto oszczędnościowe, które wygrywa z inflacją. W dzisiejszej sytuacji, gdy mamy deflację, nie jest to szczególnie trudne :). Ale gdy tylko wskaźnik wzrostu cen wróci na „plus”, to znów będzie to istotny motyw do przeniesienia środków z nieoprocentowanego ROR na konto oszczędnościowe.”

 

Co to jest ROR?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) – „rodzaj rachunku bankowego, przeznaczonego dla osób fizycznych. Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, popularnie zwane „kontami osobistymi” lub „rachunkami osobistymi”, są podstawowym produktem bankowym, wykorzystywanym do gromadzenia środków finansowych i przeprowadzania rozliczeń pieniężnych.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest rachunkiem a vista (zgromadzone środki są dostępne na każde żądanie właściciela, nie ma ograniczeń we wpłacaniu i wypłacaniu środków). Środki zgromadzone na rachunku niekiedy są oprocentowane (najczęściej jest to najniższe oprocentowanie z wszystkich oferowanych przez bank form lokowania pieniędzy).”

(źródło: Wikipedia)

Wady konta oszczędnościowego

Wad konta oszczędnościowego jest stosunkowo niewiele w zestawieniu z zaletami. W zasadzie jedyną wadą (przeszkadzająca szczególnie tym rozrzutnym :)) jest ograniczenie darmowych przelewów na rachunek osobisty (ROR). Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – darmowe przelewy można wykonać tylko raz lub dwa razy dziennie. Za pozostałe trzeba płacić. Jednakże, jest to mimo wszystko także zaleta, ponieważ mamy świadomość tego, że zaoszczędzonych pieniędzy nie da się wydać tak łatwo. Pamiętaj jednak, aby przed otwarciem konta oszczędnościowego zapoznać się z regulaminem oraz ze wszystkimi zapisami w umowie o prowadzenie rachunku. Pamiętaj również o tym, aby zapoznać się z różnymi ofertami banków i dobrać najlepszą opcję dla siebie – szczególnie zwróć uwagę na tabelę prowizji i opłat.

Konto oszczędnościowe ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Warto więc rozważyć możliwość jego otwarcia.