Upadłość konsumencka to umorzenie lub redukcja zobowiązania osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Każda osoba może ogłosić upadłość raz na 10 lat z powodów nadzwyczajnych i niezależnych od niej (wypadek, choroba, utrata pracy). Sąd rejonowy decyduje o ogłoszeniu upadłości na wniosek dłużnika.

Dłużnikowi nie jest łatwo

Jeśli ktoś decyduje się na tak drastyczny krok, jak ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musi liczyć się z ogromnymi konsekwencjami. Owszem, dług zostanie umorzony, jednak majątek danej osoby zostaje zajęty przez sąd i zlicytowany. Pod młotek idą tylko te części dobytku, które posiadają wartość rynkową. Środki uzyskane z licytacji są przeznaczone na spłatę długów klienta. Jeśli zdarzy się tak, że zlicytowany majątek nie jest w stanie pokryć zadłużenia – sąd ustanawia dobrany do możliwości dłużnika program spłat. W tym wypadku pod uwagę brane są zarobki oraz potrzeby rodziny dłużnika.

Nie zapożyczaj się na lata

Wiele osób zbyt pochopnie decyduje się na wzięcie kredytu na długie lata. Zanim podejmiemy tak poważną decyzję i podpiszemy umowę o kredyt – oceńmy realnie własne możliwości. Jeśli Twoje zarobki wahają się w granicach 1500 zł – 3000 zł i wiesz, że musisz utrzymać rodzinę, nie decyduj się na zaciąganie długoterminowego zobowiązania finansowego. Ponownie przemyśl sytuację, jeśli Twoje zatrudnienie nie jest stabilne. W nagłych przypadkach z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe i banki, które oferują pożyczki krótkoterminowe.

Pożyczaj odpowiedzialnie

Pamiętaj, że przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, konieczne jest zapoznanie się z jej warunkami i regulaminem. Głównie poprzez nieświadomość, wiele osób popada w skrajne ubóstwo, nie mogąc się wyplątać ze spirali zadłużenia. Pamiętaj – zanim wybierzesz odpowiednią dla siebie pożyczkę – postaraj się trafnie ocenić swoją sytuację finansową, porównuj oferty pożyczkodawców i dostosuj je do swoich potrzeb.