BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej to instytucja, która gromadzi dane o nierzetelnych dłużnikach. W Polsce działają 3 bazy BIG – Infomonitor, KRD oraz ERIF.

Na „czarną listę” możesz trafić wtedy, gdy nie spłacasz rat w terminie – kwota zadłużenia musi przekroczyć 200 zł i nie być spłacana w ciągu co najmniej 60 dni. Dane na temat dłużnika są przechowywane w BIG-u przez 10 lat. Do rejestru dłużników może Cię wpisać przedsiębiorca (np. operator telefoniczny czy dostawca prądu).

Każda baza BIG (Infomonitor, KRD czy ERIF) ma obowiązek udostępnić bezpłatny raport raz na pół roku. Jeśli chcesz sprawdzić czy jesteś w BIG – czytaj tutaj: https://loanmepoland.blogspot.com/2017/01/jak-sprawdzic-czy-jestem-w-big.html

Warto zaznaczyć, że nie istnieją magiczne sposoby na usunięcie wpisu z BIG-u. Aby to zrobić – należy spłacić należną kwotę. Przedsiębiorca, który umieścił Twoje nazwisko na „czarnej liście” ma obowiązek przekazać dane o spłacie najpóźniej 14 dni od uregulowania długu. Na własną odpowiedzialność musisz sprawdzić czy wpisy zostały usunięte – pamiętaj, że poszczególne BIG-i mają oddzielne bazy danych, więc każde z biur musisz sprawdzić osobno.

Jeśli jesteś rzetelnym kredytobiorcą i spłacasz zobowiązania w terminie – nie znajdziesz o sobie informacji w BIG-u. Ta instytucja prowadzi tylko ewidencję dłużników. BIK natomiast rejestruje dane o wszystkich kredytobiorcach – przechowuje zarówno „złe”, jak i „dobre” informacje na temat procesu regulowania należności. Więcej o BIK-u przeczytasz tutaj:

https://loanmepoland.blogspot.com/2017/05/za-co-trafiamy-do-bazy-biura-informacji.html