Na pewno wielokrotnie zdarzyła Ci się sytuacja, kiedy Twój bliski znajomy przyszedł do Ciebie, aby pożyczyć mniejszą lub większą sumę pieniędzy. Czy pamiętasz jak się wtedy zachowałeś? A przede wszystkim – co stało się dalej? Czy Wasza znajomość przetrwała próbę?

Nie pożyczaj rodzinie i przyjaciołom

Wasze relacje są zbyt bliskie, aby psuć je takimi sytuacjami. Analogicznie – wyobraź sobie, że pożyczyłeś pokaźną sumę pieniędzy Twojej cioci, która unika kontaktu z Tobą od ponad pół roku.  Po czym przypominasz jej o zaległości, a ona płacze i zarzuca Ci bezduszność… Co robisz w takiej sytuacji? Czujesz się winny i odpuszczasz pożyczkę? A może cały czas starasz się odzyskać pieniądze? Niestety, w obu przypadkach Wasza relacja jest skazana na porażkę. Ciocia tak czy siak będzie zarzucała Ci bezduszność, a plotki zostaną rozsiane po rodzinie, co sprawi, że wspólne obiady czy wigilijna kolacja nie będą już wyglądać tak samo. Ktoś bliski prosi Cię o pieniądze? Kulturalnie powiedz: „Nie” – Dlaczego? Powiedz, że masz swoje zasady dotyczące pożyczania pieniędzy, których nie chcesz łamać, gdyż wiesz, że będą z tego same kłopoty, a przecież zależy Ci na konkretnej relacji, której nie chcesz psuć. Analogicznie w przypadku, gdy nie masz pieniędzy na udzielanie pożyczki – tym bardziej należy odmówić, żeby nie narazić własnej rodziny na finansową destabilizację.

Chcesz pożyczyć? Pożycz kwotę, która nie będzie znacząco obciążać Twojego budżetu

Jeśli zależy Ci na tym, aby kogoś wesprzeć i jednocześnie nie stracić relacji, pożycz kwotę, która nie jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Nawet jeśli wyniknie sytuacja, gdzie pożyczkobiorca nie będzie chciał spłacić zobowiązania, „stracona” kwota będzie na tyle nieznaczna, że będziesz mógł o niej „zapomnieć” i po prostu odpuścić dla wspólnego dobra.

Chcesz pożyczyć większą sumę pieniędzy? Zabezpiecz się!

Jeśli chcesz pożyczyć znaczącą sumę pieniędzy – zabezpiecz się! Spisz umowę ze swoim pożyczkobiorcą – to da Ci gwarancję na odzyskanie pieniędzy, a dodatkowo zabezpieczenie prawne. Przed spisaniem dokumentu warto skonsultować się z prawnikiem.