Walentynki – coroczne święto zakochanych, które obchodzimy 14 lutego. Tradycją w tym dniu jest wysyłanie listów, kartek zawierających wyznania miłosne czy bukietów kwiatów.

Początków tego święta należy szukać w starożytnym Rzymie. W połowie lutego ptaki gnieżdżące się w „wiecznym mieście” łączyły się w pary, co miało symbolizować przebudzenie się natury i zbliżającą się wiosnę. Dlatego też 15 lutego to data obchodów tzw. „luperkaliów”. Luperkalia to święto na cześć boga płodności Faunusa Lupercusa. W dniu poprzedzającym uroczystości odbywała się loteria – imiona dziewcząt zapisywano na kawałkach papieru, a następnie losowali je chłopcy. W ten sposób dziewczęta stawały się ich partnerkami na czas obchodów. Kiedy w IV wieku chrześcijaństwo stało się religią dominującą, święta pogańskie zostały zastąpione przez święta chrześcijańskie. I tak, luperkalia zostały zniesione i zastąpione przez święto ku czci św. Walentego.

Walentynki a św. Walenty

Nazwa dnia zakochanych wywodzi się od św. Walentego – kapłana żyjącego w starożytnym Rzymie, który udzielał potajemnie ślubów młodym mężczyznom. Za złamanie zakazu został wtrącony do więzienia. Tam poznał córkę strażnika, której również udzielił ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Na pożegnanie św. Walenty napisał list do córki strażnika podpisując go „Od Twojego Walentego” – stąd też wywodzi się tradycja podpisywania listów walentynkowych właśnie w ten sposób.

Pomimo katolickiego patrona, współczesny dzień zakochanych kojarzony jest także z postaciami Kupidyna czy Erosa.

Walentynki w Europie

W Europie południowej i zachodniej dzień zakochanych obchodzony jest od średniowiecza. W pozostałej części Europy znacznie później. W Polsce walentynki zyskały popularność dopiero w latach 90. XX wieku. Późna adaptacja tego święta prawdopodobnie była związana z występowaniem w Polsce innego – również dotyczącego zakochanych – święta jakim była Noc Kupały przypadająca na noc z 21 na 22 czerwca.

Współczesność

Współcześnie dzień zakochanych obchodzony jest w prawie każdym miejscu na świecie. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami, kwiatami lub wychodzą na randki do ulubionych restauracji. W Polsce Walentynki mają tyle zwolenników, co przeciwników. Jedni twierdzą, że jest to święto pozwalające na wyznanie szczerych uczuć oraz przypominające, że w miłości najważniejszą rolę odgrywają drobne gesty. Z drugiej strony, przeciwnicy uważają je za zbędny produkt zapożyczony ze Stanów Zjednoczonych lub zachodnich krajów Europy, a jego skomercjalizowana forma sięga granic możliwości.