Dzień Kobiet – 8 marca – tradycja obchodzona w wielu krajach na całym świecie, polegająca na obdarowywaniu kobiet drobnymi upominkami bądź (najczęściej) kwiatami.

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie „Matronalia”. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet sięgają XX wieku – 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Trzy lata później – 25 marca 1911 r., doszło do pożaru w  nowojorskiej fabryce tekstyliów. Zginęło wtedy 146 osób (129 kobiet i 17 mężczyzn). Jedną z przyczyn tak dużej liczby ofiar było zamknięcie przez właścicieli większości wyjść z budynku – była to powszechnie stosowana praktyka w tamtym czasie, mająca na celu uniemożliwienie dostania się na teren zakładu osób niepowołanych oraz kradzieży.

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla płci pięknej.

Współcześnie Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu krajach. W niektórych zyskał miano dnia wolnego od pracy (np. Rosja), w innych przypadkach kobiety mają tego dnia szczególne „przywileje” (np. w Chinach – panie mają pół dnia wolnego, a większość sklepów ma przygotowane na tę okazję specjalne promocje tylko dla Pań; w Armenii Dzień Kobiet trwa prawie miesiąc, bo od 8 marca do 7 kwietnia!)

W Polsce Dzień Kobiet największą popularność zdobył w latach 70. XX wieku. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia społecznego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W czasach PRL-u dzień ten był także okazją do uzupełnienia braków w zaopatrzeniu. Paniom wręczano nie tylko kwiaty (goździki lub tulipany), ale także dobra materialne, takie jak rajstopy, mydło czy kawę – na tamte czasy produkty te były bardzo rzadko dostępne.

Obecnie 8 marca nie ma tak politycznego charakteru. Daje pretekst do wręczania drobnych upominków, spotkań z przyjaciółkami i docenienia roli kobiet we współczesnym świecie. Pamiętajmy, że kobiety niejednokrotnie łączą pracę zawodową z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Warto pokazać im, że doceniamy ich trud i zaangażowanie.

Przeciwstawnie do święta Pań – Dzień Mężczyzn przypada na 10 marca (w Polsce). Choć na całym świecie święto to obchodzone jest 19 listopada (od 1999 roku), data marcowa nie jest przypadkowa. W tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty.

Mimo, że w Polsce Dzień Mężczyzn nie ma takiej sławy jak święto płci pięknej, warto o nim pamiętać i podarować jakiś drobiazg znajomemu.