Wizja emerytury jednym spędza sen z powiek, a dla innych stanowi bardzo odległą perspektywę życia. Niezależnie od tego, z którą grupą bardziej się utożsamiamy, emerytura to temat, którego nie powinno się unikać. W krajach rozwiniętych, do których zalicza się Polska szacowany czas życia ulega wydłużeniu. Rozwój nauki i medycyny i większy dostęp do leków to główne przyczyny tego zjawiska.  Obecnie żyjemy średnio 78 lat, a przy założeniu, że będziemy pracować do 60 – 65 r. ż. (w zależności od zmian w regulacjach prawnych) to daje nam już kilkanaście lat na najdłuższych wakacjach życia. W znaczącej części przypadków może to być nawet ponad 20 lat!

Obecne rokowania co do wysokości emerytur nie są zbyt optymistyczne. Przewiduje się, że świadczenia mogą wynosić maksymalnie ok. 30-40% wynagrodzenia z czasów pracy. Mroczna wizja emerytury, w której ledwo wiążemy koniec z końcem zmusza nas do podejmowania dodatkowej pracy zarobkowej po 60 r. ż.

Przedstawiamy 5 kroków, jak odkładać na prywatną emeryturę.

1. Najważniejszy jest start

Niezależnie od tego czy chodzi o naukę nowego języka, rozpoczęcie treningów na siłowni czy oszczędzanie – pierwszy krok należy do najtrudniejszych. Dlatego zacznij na spokojnie. Zastanów się czemu do tej pory zwlekałeś z oszczędzaniem i dlaczego chcesz to zmienić? Pomyśl o zaletach jakie da Ci realizacja planu! Dzięki „dodatkowej” emeryturze będziesz mógł spełnić swoje marzenia, na które nie było czasu bo… pracowałeś.

2. Dobry plan to podstawa

Kiedy już postanowione, że zaczynasz odkładać na prywatną emeryturę przychodzi czas na działanie.  Weź kalendarz do ręki i ustal najbliższe terminy kiedy zapoznasz się z ofertami banków, ile planujesz odkładać i kiedy będziesz to robił. Pamiętaj, że spisane zadania na papierze mają większe powodzenie ich wykonania. Postaraj się, aby wybrane przez Ciebie terminy były możliwie bliskie. Planowanie na miesiąc do przodu może spowodować, że najprawdopodobniej tego nie zrobisz.

3. Czas to pieniądz

Oczywiste jest, że im wcześniej rozpoczynamy oszczędzanie, tym więcej uda nam się uzbierać. Z kolei z drugiej strony jeśli Twoim celem jest określona suma w wieku 65 lat– rozpoczęcie działania w wieku 30 pozwoli Ci na odkładnie mniejszych kwot, niż kiedy będziesz miał 40 lat.  Czas to pieniądz. Dosłownie.

4. Najpierw oszczędzaj, potem wydawaj

Najczęściej popełnianym błędem przez osoby pragnące oszczędzać jest odkładanie tego „co zostaje” po wydatkach. W efekcie okazuje się, że pozostają nam grosze albo nic. Korzystamy ze wszystkich środków dostępnych na koncie, a kiedy przychodzi koniec miesiąca okazuje się, że nie mamy z czego odkładać. Nie oszczędzaj z tego, co zostanie Ci po wydatkach, tylko wydawaj z tego co zostało po odłożeniu oszczędności. Jeżeli Twoim celem jest oszczędzanie 100 zł miesięcznie, łatwiej zrealizujesz plan zaczynając na początku miesiąca, a korzystać będziesz z pozostałych środków. Automatycznie inaczej będziesz dysponować pieniędzmi widząc mniejszą kwotę na koncie.

5. Wytrwałość jest kluczem

Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. Twoje oszczędności z czasem będą rosły aż osiągną satysfakcjonujący Cię poziom. Jednakże, aby osiągnąć wyznaczony przez siebie cel, konieczna jest wytrwałość i systematyczność w działaniach. Nie zniechęcaj się na starcie. Wytrwałość jest kluczem do sukcesu.

 

Powodzenia!