Rok szkolny właśnie wystartował. Powrót do lekcji po dwóch miesiącach letniego wypoczynku nie jest dla dziecka łatwy. Wielu świeżo upieczonych uczniów przeżywa ogromny stres związany ze zmianą miejsca, klasy czy po prostu ponownym spotkaniem z nauczycielem. Jak umilić najmłodszym powrót do szkolnej rzeczywistości? Oto kilka sposobów!

Zakup dziecku plecak, który mu się spodoba

Plecak lub tornister to nieodłączny przyjaciel szkolniaka. Spraw, aby dziecko samo wybrało własnego towarzysza. Zapewne będzie to teczka w najmodniejszym kolorze tego sezonu lub z wizerunkiem ulubionego super bohatera. Dzięki możliwości wyboru, wychowanek będzie miał poczucie sprawstwa, a jednocześnie będzie kojarzyć plecak ze wspólnymi zakupami, co da mu poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu (szczególnie jeśli idzie do pierwszej klasy szkoły podstawowej). Zwracaj uwagę na to, aby plecak lub tornister był dobrze usztywniony tak, aby nie powodował u dziecka wad postawy. Możesz również poszukać plecaków na kółkach, co znacznie odciąży kręgosłup młodego ucznia.

Zadbaj o to, aby dziecko miało dobre przybory

Dzieci uwielbiają kolorowe długopisy czy nowe kredki. Zadbaj o to, aby wymienić stare, zniszczone przedmioty na nowe lub odrestaurować to, co jest możliwe. Młody uczeń na pewno to doceni!

Bidon na wodę i pudełko śniadaniowe

Najmłodsi uwielbiają kolorowe i personalizowane przedmioty, bardzo przywiązują się do rzeczy, na których widnieje ich imię i nazwisko lub charakterystyczne oznakowanie, np. naklejka czy magnes. Pudełko śniadaniowe lub bidon na napoje w krzykliwych kolorach bądź z ulubionym motywem dziecka wraz z miejscem na podpis to będzie strzał w dziesiątkę!

Prezent na rozpoczęcie roku szkolnego

Aby choć trochę zniwelować emocjonalne napięcie dziecka, spraw mu mały prezent na zachętę. Nie musi to być coś wielkiego – możesz celować w mini zabawkę, która będzie przypominać uczniowi o wakacjach lub elektroniczny gadżet, np. długopis z latarką lub  podarunek związany z jego pasją. Możesz również celować w ulubione czekoladki , które – w drodze wyjątku – podarujesz dziecku z okazji pierwszego dnia zajęć.

O tym jak udany będzie nowy start w rok szkolny decyduje w dużej mierze nastawienie świeżo upieczonego ucznia. Jako rodzic staraj się wspierać potomka na nowej drodze, nie tylko podarunkiem, ale również dobrym słowem.