Sposób w jaki podchodzimy do kwestii pieniędzy, ich wydawania czy zarządzania nimi jest uwarunkowany przez nasza osobowość finansową. Jest to zbiór cech, które definiują nasz sposób myślenia o finansach, przypisują im miejsce na liście priorytetów oraz wpływają na podejmowane przez nas decyzje ekonomiczne. Osobowość finansowa opisuje także nasze podejście do oszczędzania. Jeden odkłada każdy zarobiony grosz, inny rozsądnie inwestuje, a kolejny wyznaje dewizę „carpe diem” i nie przejmuje się pieniędzmi.

Pieniądze mają nie tylko wartość ekonomiczną, ale także społeczną.

Sposób w jaki podchodzimy do oszczędzania oraz charakterystyczny dla nas typ osobowości finansowej „wynosimy” z domu rodzinnego. Przez obserwację rodziców nauczyliśmy się pewnych zachowań, które potem stosujemy w dorosłym życiu. Zależnie od tego jak oceniamy działania przez nich podejmowane albo powielamy ich schemat przyjmując te same wartości, opinie czy sposób myślenia albo… robimy dokładnie na odwrót.

Znajomość własnego sposobu myślenia na temat funduszy pozwala zrozumieć swoje zachowania ekonomiczne oraz pokazuje jak nimi skutecznie zarządzać. Osobowość finansowa przede wszystkim wpływa na nasze skłonności do wydawania pieniędzy i ich odkładania. Poniżej przedstawiamy 5 typów oszczędzających.

Ciułacz

Czerpie przyjemność z samego oszczędzania. Cechuje go dobra organizacja i odpowiedzialność. Oszczędności dają mu poczucie bezpieczeństwa. Odczuwa strach przed ich utratą. Nie akceptuje ryzyka – unika kredytów, nie inwestuje i nie posiada konta oszczędnościowego. Kupuje tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Inwestor

Preferuje aktywny sposób oszczędzania. Wszystkie odłożone środki od razu inwestuje. Choć ceni sobie stabilizację i bezpieczeństwo finansowe lubi podejmować ryzyko. Charakteryzuje go powiedzenie – „kto nie ryzykuje, nie pije szampana”.

Prezes

Ten typ uwielbia planowanie. Zawsze rzetelnie określa budżet domowy na kolejny miesiąc. Chętnie korzysta z usług doradcy finansowego. Nie podejmuje pochopnych decyzji. Wszystkie zakupy planuje z wyprzedzeniem i po szczegółowej analizie ofert. Jego życie i sytuacja finansowa to czysta stabilizacja i uporządkowanie. Oszczędza i inwestuje. Posiada wiedzę na temat sytuacji na rynku finansowym.

Przezorny

Pieniądze odkłada na „czarną godzinę”. Typ przezorny nie lubi ryzyka, dlatego prawie niemożliwe jest namówienie go na inwestycje. Oszczędza, aby móc zabezpieczyć swoją przyszłość. Nie ma wyznaczonej sumy, która go zadowoli. Odkłada nawet, gdy już nie musi.

Beztroski

Wyznaje maksymę „carpe diem”. Cechuje go rozrzutność, hojność i impulsywność. Nie zwraca uwagi na cenę. Wydawanie pieniędzy sprawia mu przyjemność. Często żyje na poziomie znacznie przewyższającym jego możliwości finansowe. Zazwyczaj nie wyznacza sobie długoterminowych celów. Nie oszczędza przez co jest narażony na problemy finansowe w przyszłości.

Niezależnie od tego, z którym typem się utożsamiasz pamiętaj, że znajomość własnych preferencji pozwala na świadome ich kontrolowanie. Wystarczy odrobina samodyscypliny, żeby wyrobić w sobie nowe nawyki.

Źródło:
https://pozyczkowy-portal.pl/typy-ludzi-oszczedzajacych-pieniadze/

https://365dowolnosci.pl/typy-osobowosci-finansowej/