Jak podaje portal forsal.pl bazując na danych z Biura Informacji Kredytowej (BIK) ponad 15 milionów Polaków posiada czynny kredyt lub pożyczkę. Oznacza to, że ok. 40,5 % populacji korzysta z tego rodzaju produktów bankowych. I choć wiele instytucji oferuje swoje usługi jako darmowe należy zwrócić uwagę na wszystkie koszty dodatkowe na przykład w postaci ubezpieczenia kredytu. Pamiętajmy również o oprocentowaniu usługi, które może znacząco podnieść jej cenę. Idealnym przykładem jest kredyt hipoteczny. Zatem czy podczas spłacania zobowiązania można jeszcze myśleć
o oszczędzaniu?  Oczywiście! Przedstawiamy 3 proste sposoby jak tego dokonać.

Spłata przed terminem

Zaciągnięty kredyt ciąży nie tylko na naszym budżecie… Ciągle mamy go „z tyłu głowy” . Perspektywa ogromnego długu do spłaty przez wiele lat z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Kredytobiorcy z reguły mają ochotę na szybsze spłacenie zobowiązań i „uwolnienie” się od długów. Tymczasem wcześniejsza spłata kredytu nie tylko wpływa na nasz komfort psychiczny, ale wiąże się także z zyskiem. Przedterminowa spłata pozwala na uniknięcie płacenia pozostałych odsetek. Im wcześniej uregulujemy nasze zobowiązania, tym więcej pieniędzy zaoszczędzimy. A kiedy nie mamy możliwości całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu, możemy go nadpłacić – wiąże się to z obniżeniem pozostałych miesięcznych rat lub skróceniem okresu kredytowania. Pamiętajmy jednak, że niektóre banki posiadają prowizje za możliwość szybszego zamknięcia zobowiązania.

Raty malejące

O kredytach z ratami malejącymi mówi się rzadko. Jeden na dziesięciu klientów banków decyduje
się na takie rozwiązanie, tymczasem pozwala ono na zmniejszenie odsetek o jedną piątą! Najpopularniejszym sposobem na spłatę zadłużenia są równe raty – miesięczna spłata jest wówczas niższa i stała co ułatwia kredytobiorcom regulację zobowiązań. Jednakże taka możliwość jest kosztowna. W przypadku kredytów wieloletnich, odsetki mogą osiągnąć wysokość nawet kwoty pożyczonej. Raty malejące pozwalają obniżyć te koszty o kilka procent, co może oznaczać zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak podaje serwis bankier.pl – „różnica między sposobem kalkulowania raty malejącej i równej, polega na tym, że w racie malejącej co miesiąc klient oddaje taką samą kwotę pożyczonego kapitału plus odsetki.”. W związku z tym malejące z każdym miesiącem zadłużenie sprawia, że część odsetkowa również ulega zmniejszeniu.

Większy wkład własny

Wkład własny to pojęcie, które spędza sen z powiek osobom marzącym o własnym mieszkaniu. Wysokie koszty utrzymania powodują, że sięgamy po kredyt hipoteczny jako środek do realizacji celu. W 2018 roku wysokość wymaganego wkładu własnego wynosi 20% wartości mieszkania. Wiele banków w swojej ofercie nadal posiada kredyt hipoteczny z wkładem własnym na wysokości 10%
– o ile kwota brakująca do „bezpiecznego pułapu” zostanie odpowiednio doubezpieczona. W praktyce oznacza to wzrost kosztów kredytu. Jak zatem zaoszczędzić na wkładzie własnym?

Im więcej mamy własnej gotówki, tym mniej pożyczamy jej z banku, a tym samym mniej odsetek musimy zapłacić. Ponadto większy wkład własny niż wymagany pozwoli na uniknięcie dodatkowych ubezpieczeń.

Warto zastanowić się i przeprowadzić dokładną analizę naszego budżetu przed podjęciem decyzji o zaciąganiu zobowiązania. Oszczędzanie podczas spłacania kredytu wiąże się przede wszystkim z dyscypliną i organizacją. Dobrze zaplanowana spłata pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów odsetkowych, które w przeciwnym razie należałoby zapłacić.

 

Źródło:
http://www.gratka.pl/mieszkam/artykul/bierzesz-kredyt-lepiej-zacznij-od-oszczedzania-na-wiekszy,3596094,art,t,id,tm.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-zaoszczedzic-20-na-kredycie-2760347.html
http://bankionline.com.pl/wczesniejsza-splata-kredytu-hipotecznego/
https://forsal.pl/artykuly/1172813,bik-ilu-polakow-ma-kredyt-albo-pozyczke-2018.html
https://www.newsweek.pl/polska/wszystkie-kredyty-polakow-grafika-newsweekpl/5ktvw04