Zdrowa dieta jest kluczem do utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia. Eksperci zalecają spożywanie 5 posiłków dziennie w stałych porach i o określonej wartości kalorycznej. Dla wielu zdrowe odżywianie oznacza pewne wyrzeczenia – rezygnację z ulubionych potraw oraz wydawanie większej ilości pieniędzy podczas wizyt w sklepie. Tymczasem wystarczy zastosować 5 poniższych kroków, aby jeść zdrowiej i… taniej!

Ogranicz mięso

Brzmi to jak pierwsze wyrzeczenie, jednak nie chodzi o to, abyś koniecznie został wegetarianinem. Wystarczy, że zmodyfikujesz swój zwyczaj żywieniowy. Piramida zdrowego żywienia jasno wskazuje na to, że mięso powinniśmy spożywać co najwyżej kilka razy w miesiącu. Zatem swoją uwagę skupmy wokół warzyw i owoców. Są bogatym źródłem witamin, a do tego kosztują zdecydowanie mniej niż mięso.

Kupuj produkty sezonowe

Owoce i warzywa sezonowe są równie zdrowe co tanie. Stanowią świetną przekąskę, ale można je również wykorzystać do zrobienia pysznych własnoręcznych przetworów! Poza tym, warto stosować je jako zamiennik dla tradycyjnych mięsnych dań. Wykorzystaj fakt, że w sezonie cena danych owoców czy warzyw jest znacznie niższa niż poza nim.

Kupuj produkty jak najmniej przetworzone

Życie w ciągłym biegu sprawia, że kupujemy często gotowe produkty nie zastanawiając się jak wiele możemy zaoszczędzić na własnoręcznym ich przygotowaniu. Oczywiście – są one nie tylko tańsze, ale zdecydowanie zdrowsze. Gotowe produkty zawierają wiele szkodliwych składników podtrzymujących ich przydatność, za które również płacimy.

Nie marnuj żywności

Brak organizacji i świadomości posiadanych produktów skutkuje zakupem kolejnych i kolejnych generując niepotrzebne koszty. Jak podają najświeższe dane w Polsce – co roku wyrzuca się mniej więcej 9 mln ton jedzenia, którego łączna wartość wynosi około 14 mld euro (sic!). Pod tym względem zajmujemy piąte miejsce w Europie. Statystyczny Polak wyrzuca blisko 250 kg jedzenia rocznie! Warto przekalkulować swoje wydatki i zwrócić uwagę co i jak często wyrzucamy. Kupowanie nadmiernych ilości jedzenia skutecznie uszczupla nasze dochody, wyrzucając je dosłownie do kosza.

Planuj

Ułożenie własnego tygodniowego menu to świetny pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu. Mając zaplanowane posiłki oraz wykorzystując produkty, które już mamy w lodówce spędzamy mniej czasu przy sklepowych półkach. Dobra organizacja zakupów pozwoli na ograniczenie wydatków, wyrzucanego jedzenia i czasu spędzonego w sklepie.

Zdrowe odżywianie i oszczędzanie da się połączyć. Wystarczy wprowadzić w życie 5 prostych kroków.

 

Źródła:
 https://bliss.natemat.pl/229593,zdrowe-jedzenie-do-pracy-proste-tanie-i-smaczne-przekaski-i-obiady
 http://www.wolnymbyc.pl/obiad-za-5-zl/
 http://www.student-zarabia.pl/5-zlotych-dziennie-pozwoli-ci-sie-najesc-do-syta/