Poradniki LoanMe 04.06.2019

Co zrobić, gdy zgubisz kartę bankomatową?

Co zrobić, gdy zgubisz kartę bankomatową?

Karta bankomatowa (lub inaczej „debetowa”) jest kluczem do środków ulokowanych na naszym koncie. Zazwyczaj nosimy ją w portfelu, czasami pożyczamy drugiej połówce – mężowi, żonie, dziewczynie lub chłopakowi. Banki zaliczają takich klientów do grupy osób podejmujących ryzyko finansowe, czyli właścicieli kart, którzy gubią je najczęściej.

Dlaczego karty znikają?

Badania mówią, że ponad 70% osób, którym przydarzyło się zgubienie karty, nie wie jak zachować się w takiej sytuacji. Dlaczego gubimy kartę?

– Kradzież,

– Zgubienie portfela – Polacy często trzymają wszystkie karty w jednym miejscu, co jest dość lekkomyślnym rozwiązaniem, gdyż w przypadku zagubienia portfela, znikają wszystkie dokumenty. Związek Banków Polskich apeluje, aby rozlokować umiejscowienie kart w różnych miejscach.

– Zapominalstwo – jak często zdarzało Ci się zapomnieć wziąć karty z bankomatu, lub zostawić ją na blacie pod urządzeniem? Dość powszechnym miejscem gubienia kart są też: miejsce pracy, kieszenie w ubraniach, urzędy, sklepy, itp.

Co zrobić, gdy zgubisz kartę bankomatową?

Karta zniknęła i co dalej?

Najpierw zastanawiamy się czy iść na policję czy zadzwonić do banku? Jednak zarówno w jednym jak i drugim przypadku, instytucje będą zadawać pytania o numer zgubionej karty. W tym przypadku najlepszą obroną jest profilaktyka! Zrób zdjęcie swojej karty, zarówno od przodu, jak i od tyłu lub zapisz jej numer w notatkach w telefonie, tablecie czy na komputerze. Warto również dopisać do telefonicznej listy kontaktów numer alarmowy, pod który możesz zadzwonić w celu zastrzeżenia karty płatniczej. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek związanych z wypłaceniem środków finansowych przez niepożądana osobę. Będzie to niezwykle pomocne w przypadku kradzieży, gdyż złodzieje często wypłacają środki finansowe z najbliższego bankomatu. Zawodowcy mogą poradzić sobie nawet z nieznajomością PINu, a niektórzy zrobią zakupy na Twój rachunek w pobliskim sklepie.


Odpowiedzialność leży po stronie banku i klienta

Polskie prawo mówi, że odpowiedzialność za zdarzenie jest dzielona między bank, który wydał zgubioną kartę a jej właściciela. Kiedy ktoś wypłaci z Twojego konta kwotę do 150 euro, sam pokrywasz szkody, jeśli jednak kwota ta jest wyższa – bank wypłaca zadośćuczynienie w wysokości skradzionej sumy. Ostatnia opcja jest objęta dość ważnym warunkiem – bank zwróci pieniądze tylko wtedy, gdy nie doszło do lekkomyślnych błędów ze strony właściciela karty, takich jak pożyczenie jej obcym osobom lub pozostawienie w bankomacie, sklepie czy innym publicznym miejscu. Bank dokładnie sprawdzi wszystkie okoliczności sytuacji.

Co zrobić, gdy zgubisz kartę bankomatową?

Jak możesz uniknąć kosztów?

Instytucje bankowe coraz częściej oferują klientom ubezpieczenia kart płatniczych, których koszt zazwyczaj nie przekracza 10-15 zł miesięcznie. Dzięki temu, bank wypłaci Ci odszkodowanie w razie kradzieży, jednak musisz mieć świadomość, że tutaj również obowiązuje szereg warunków i przepisów, które muszą być spełnione, aby bank wypłacił stosowne odszkodowanie, czyli np. w wyniku utraty karty poprzez nasze zapominalstwo, odszkodowanie nie może zostać wypłacone. Oczywiście każdy bank posiada własną umowę ubezpieczenia, stosowną do swojej oferty, jak i okoliczności. Warto więc czytać każdy dokument, który zamierzamy podpisać.

Co zrobić, gdy zgubisz kartę bankomatową?

Uniwersalny numer do zastrzeżenia karty

Związek Banków Polskich uruchomił jeden uniwersalny numer, poprzez który możemy zastrzec kartę, w przypadku jej zgubienia/kradzieży:

+48 828 828 828


Jak pisze portal „zaradnyfinansowo.pl”:

„Póki co do systemu jednego numeru przystąpiło 20 banków, które w sumie mają 70% rynku kart płatniczych w naszym kraju. Co ciekawe – z takiej możliwości nie skorzystał mBank. Bank tłumaczy, że ma bardzo prosty, internetowy system zastrzegania karty. Rzeczywiście – w dobie smartfonów i bezprzewodowego Internetu, rozwiązanie mBanku może być równie skuteczne, jak infolinia.

Dzwoniąc pod podany numer automatyczna sekretarka poprosi nas o wskazanie, który bank wydał nam kartę. Wszystko działa bardzo sprawnie, ale uwaga – klienci Deutsche Banku muszą podawać pełną nazwę „Deutsche Bank PBC”, ponieważ system nie rozpoznaje samej frazy „Deutsche Bank”.

W przypadku zgubienia karty wydanej przez mBank, należy się skontaktować pod numerem: 801 300 800 (mLinia).

Kiedy zgubisz cały portfel, pamiętaj o tym, aby jak najszybciej zastrzec swoje dokumenty, takie jak: prawo jazdy, dowód osobisty czy paszport. Potencjalny złodziej może wziąć kredyt na Twoje nazwisko!

 

Jak możesz zastrzec cenne dokumenty? Odwiedź stronę Związku Banków Polskich.